Plastik Poşetler Geri Dönüşüm ile Faydalıdır

Polipropilen Nedir? Nelerlerde Kullanılır?
21 Ekim 2021

Plastik Poşetler Geri Dönüşüm ile Faydalıdır

Plastik poşetler hayatımızı her alanda çok kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle son günlerde çıkan haberlerdeki ayrıntılar ve gerçek amaçlar iyi anlaşılmalıdır.  Günlük hayatımızın neredeyse tamamında kullandığımız plastik poşetler doğru şekilde kullanıldığında hem çevre için hem de insanlar için faydalı ürünlere dönüşmektedir.  Plastik poşetlerin ücretli hale gelme çalışmasının nedeni bu doğru kullanımı arttırmak amaçlıdır.

Dünyada mevcut durumda 3R kuralı uygulanmaktadır. Bu kurala göre Reduce (azalt)- Reuse (tekrar kullan)- Recycle (geri dönüştür) prensipleri esas alınmaktadır. Örneğin günümüzdeki alışveriş alışkanlıklarını ele alalım;  Bireylerin çoğu alışverişini yaptığında aslında 2 plastik poşete ihtiyacı varken bu ürünlerin dayanıksız olması nedeniyle 4 adet plastik poşet tüketmektedir.  Böylece Reduce (tüketimi azalt) prensibini çiğnemiş olmaktadır. Bireylerin çoğu markete giderken poşetlerin ücretsiz olması nedeniyle yanında herhangi bir taşıma ambalajı götürme ihtiyacı hissetmemektedir.  Ayrıca mevcut marketlerdeki plastik poşetlerin dayanıksız olması nedeniyle daha önce aldığı birçok plastik poşeti de yanında götürmeyi tercih etmemektedir. Böylece Reuse( tekrar kullan) prensibini de çiğnemiş olmaktadır.Yine bireylerin çoğu ülkemizdeki geri dönüşüm sistemi OECD ortalamalarının çok altında olması nedeniyle ve maalesef geri dönüşüm konusundaki profesyonel çalışmaların ülkemizde yeni yeni yapılmaya başlaması nedeniyle bu plastik poşetlerin geri dönüşüme kazandırılmasında etkin rol oynayamamaktadır. Böylece Recycle (geri dönüştür) prensibini de çiğnemiş olmaktadır.

Bu prensiplerden Recycle (geri dönüştür) dışındaki diğer iki prensip marketlerde plastik poşetlerin ücretli yapılmasıyla doğrudan çözülebilecek bir konudur. Ve bugüne kadar da uygulamanın yapılmaması; ülkemiz gibi petrol ithal etmekte olan bir ülke için doğrudan cari açığın artması ve dolayısıyla kişi başına düşen milli gelirimizin azalması anlamına gelmektedir. Dünya üzerindeki birçok ülkedeki bu uygulamalara dair yapılan bilimsel araştırmalar da göstermektedir ki bu uygulamayla plastik poşet kullanımı ciddi oranda düşmektedir.  Örneğin İngiltere de 2015 yılında başlayan yasak sonrası plastik poşet tüketimi %95 oranında düşmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBilgi Alın