Polivinil Klorür Nedir? Ne İşe Yarar?

Polipropilen Nedir? Nelerlerde Kullanılır?
21 Ekim 2021

Polivinil Klorür Nedir? Ne İşe Yarar?

Polivinil Klorür kimyasal endüstrinin en değerli ürünlerinden biridir ve oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Son yıllarda birçok alanda kullanılan ve kısaltılmış adı PVC olan bu malzeme, genellikle geleneksel yapı malzemelerinde kullanılıyor.

Polivinil Klorür Nedir?

Polivinil Klorür (PVC), vinil klorürden yapılmış katı bir plastikten oluşan maddedir. Kimyasal endüstrisinde sıkça kullanılan bu ürün en çok yapı sektöründe kullanılıyor. Son yıllarda birçok alanda kullanılan PVC, geleneksel yapı malzemesi olan ahşap, beton ve polimer kilin yerine kullanılmaya başlanmıştır.

Petrokimya tesislerinde üretilen bir çeşit polimer olan ürün, değişik katkı maddelerinin yardımıyla plastik haline getirilerek kullanıma sunulur. Mukavemeti yüksek, kimyasal etkilere ve aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Alevle yanmaya karşı dirençlidir, zehirli güz yayar. Döşeme kaplamaları, boru hatları, yapay deri üretimine uygundur. Son yıllarda daha çok kapı ve pencere malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

PVC iki ana maddeden oluşuyor. Chiorine (tuzdan) ve Ethylene (ham petrolden). Bu bileşim ethylene dichloride, çok yüksek ısılarda Vinyl Chloride Monomer (VCM) gazına dönüştürülüyor. Polimerizasyon denilen kimyasal reaksiyonla VCM kimyasal olarak sabit bir toza dönüşüyor. Buna PVC adı veriliyor.

Polivinil klorid, monomer haldeki vinil kloridin polimerazsoyun ile üretiliyor. PVC sert bir plastik olup, daha yumuşak ve daha esnek hale dönüştürmek amacıyla plastikleştiriciler ekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonBilgi Alın